Varför jamar han?

Fråga:

Jag har precis tagit in en hemlös katt som jag tror är runt två år. Han är jättesnäll och inte ett dugg skygg. Han är väldigt kelig också. Det är bara ett problem, han jamar hela tiden, också när han ligger och halvsover. Det är inte så att han står vid dörren och vill ut.

Vi har precis kastrerat honom. Varför gör han så, och tar det lång tid innan han slutar?

Mvh Helena

Svar:

Hej Helena!

Jag tror inte att du behöver vara orolig över hans jamande. Alla katter är individuella och har sina små egenskaper. Utifrån ditt mail verkar han inte ha ont eller ”tjatat” på att få komma ut. Jag har själv en kille här hemma som är mycket ”snacksalig”. Han piper och pratar på sitt sätt och han gör precis som din – jamar i sömnen 🙂

Så länge han inte verkar han ont eller lida det minsta så behöver du inte oroa dig. Det kan ju även vara så att han kanske känner sig lite uttråkad och ensam. En bra idé vore att kanske skaffa honom en lekkamrat som han kan umgås med.

Mvh Maria