Fråga:
Hej
Jag och min kille har två kissar redan men skulle väldigt gärna vilja ta hand om en hittekatt som vi hittat genom kattkommando syd. Nu vill jag gärna veta lite vad som är viktigt att tänka på när man tar en hittekatt.
Han har nu bott i ett akuthem och jag tror att det har funkat bra (ska ringa till han som har hand om honom nu).
Tacksam för svar
Diana
Svar:
Hej Diana!
Skillnaden mot när man tar hand om en ”vanlig” katt är att en hittekatt kan ha en hel del dåliga erfarenheter, vara rädd, skygg, misshandlad, många tycker inte om män (dåliga erfarenheter), osv, annars är det väl bara medicinska saker du behöver tänka på, att den är avmaskad, vaccinerad, öron och tänder kollade, allmänt hälsotillstånd, etc.
Tålamod och att du låter dina egna katter vänja sig vid nykomlingen i lagom takt, låt den bo i separat rum några dagar och ha lite is i magen när det blir fräs, det är ju sällan idyll direkt men går i de flesta fall bra för katterna att komma överens.
Ta in så mycket info du kan få från akuthemmet och Kattkommando Syd.
Hälsningar Christina Kattvärnet
Christina, Kattvärnet