Fråga
Huskatt, 8,5 månader
Min katt Gizmo har problem med mask. Jag fick hem honom då han var tre månader och hade då mask, vi har nu med jämna mellanrum avmaskat honom med Axilur utan resultat. Ett symptom han har som kanske låter lite konstigt är att han fiser väldigt ofta vilket jag i böcker ha läst kan bero på masken. Jag tror hela tiden att han blivit av med masken men så ser man en liten äcklig levande sak efter en tid igen. Nu har jag åter avmaskat honom för tre veckor sedan men symptomet finns kvar. Han mår för övrigt bara bra, har ingen diarré eller kräkningar. Är dock ofta hungrig. varför bli han inte av med masken, vad ska jag göra?
MVH/ Sofie.
Svar
Du skriver att du avmaskar din katt med axilur som inte är ett särskilt bra preparat för bandmask som jag tror din katt lider av.
Dessa maskar får de då de är ute och äter t ex råttor. Masken eller rättare maskarna, då det ofta är flera som sitter ihop i band, ser gulvita ut, ibland nästan lite trekantiga och rör sig långsamt.
Använd i stället t ex Droncit eller Drontal så blir du kvitt dessa maskar.
Krister Julinder
Klinikchef, Valla Djurklinik